sie 16

Układy klimatyzacji samochodowej ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem

Uciążliwe problemy i rozwiązania…

Problematyka nie do końca znana warsztatom zajmującym się klimatyzacją samochodową, które spotkały się z układami klimatyzacji i problemami w toyotach czy audi ze sprężarkami Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU, sterowanymi elektrozaworem. Klika typowych problemów i ich rozwiązania.

Elektrozawór sterujący sprężarki

Odpowiada on za pracę sprężarki klimatyzacji, steruje zmianą pojemności skokowej. Najczęstszą przyczyna problemów związanych z układami autoklimatyzacji opartymi na sprężarkach o zmiennej pojemności skokowej – nie tylko Denso – jest olej. Blokuje on przepływ czynnika w postaci gazowej i uniemożliwia zmianę pojemności sprężarki a co za tym idzie jej pracę.  Co zrobić z olejem? (o tym poniżej) Inne niedomagania elektrozaworów sterujących spręzarki to najczęściej uszkodzenie elektromagnesu lub niepracująca iglica.  W obu przypadkach należy wymienić elektrozawór. Jak zdiagnozować taka usterkę? O ile uszkodzenie cewki elektrozaworu możemy dość szybko określić korzystając z omomierza (sprawna cewka zależnie od typu ma oporność w przedziale 10,5-13 Ohm) o tyle niesprawnej iglicy nie da się zweryfikować. Jeśli elektromagnes zaworu jest sprawny a kompresor klimatyzacji nie tłoczy to należy wziąć pod uwagę nie tylko uszkodzenie elektrozaworu ale i możliwość uszkodzenia samej sprężarki, oraz – nieprawidłowy sygnał sterujący docierający do elektrozaworu. Ten ostatni można za symulować. Są dostępne zewnętrzne sterowniki, symulatory sygnału sterującego, dość drogie ale modulują sygnał tak jak sterownik klimatyzacji z układu auta. Zakup to sprawa indywidualna. Jak inaczej sprawdzić sterowanie elektrozaworu i wykluczyć błędny sygnał sterujący? W normalnych warunkach sygnał ten to zmienny w czasie ciąg impulsów 0V i 12V, zaobserwować go można niekoniecznie używając oscyloskopu. Wystarczy miernik cyfrowy który pokaże uśrednione impulsy w postaci zmieniającego się napięcia od 0-12V. Dlaczego warto ten sygnał sprawdzić na wtyczce zasilania elektrozaworu skoro można podpiąć komputer diagnostyczny i monitorować prąd lub napięcie sterujące elektrozaworem? rerenerowane spręzarki klimatyzacji samochodowejPonieważ często jest on wysyłany przez sterownik, ale po kablach nie zawsze dociera na wtyczkę.  Można zasilić elektrozawór podając napięcie z instalacji auta, by sprawdzić jego pracę. Są jednak pewne wymogi ; muszą być podpięte manometry bo jeśli sprężarka klimatyzacji samochodowej i elektrozawór są sprawne to natychmiast wzrosną ciśnienia i należy odłączyć podane napięcie przy ciśnieniu 18-19 Bar. Drugi element to sprawdzenie i podanie na właściwe zaciski zasilania plus i minus, zmiana polaryzacji może uszkodzić elektrozawór z zabezpieczeniem kierunkowy – na dziś wiem że są takie w niektórych modelach fiata ze sprężarkami 5SEL12C.

Jeśli sprawdziliśmy cewkę elektrozaworu, ilość oleju w układzie oraz sygnał sterujący a sprężarka dalej nie pracuje pozostaje wymiana elektrozaworu. Jeśli po wymianie elektrozaworu sprężarka auto klimatyzacji dalej nie pracuje mamy pewność że należy ją zregenerować lub wymienić.

Olej

Cała rodzina tych sprężarek to lekka, wydajna konstrukcja, jednak ma parę szczególnych wymagań. Przede wszystkim układy te charakteryzują się niską ilością oleju, którego nadmiar wprowadzony do układu powoduje –dosłownie- zatopienie zaworu sterującego i unieruchomienie układu. Często zdarza się że po podłączeniu automatu serwisowego i  wykonaniu pełnej obsługi w standardowych ustawieniach, układ przestaje pracować po wyłączeniu go lub kilku godzinnym postoju auta. Dzieje się tak z prostej przyczyny, jeśli wyłączymy układ a czynnik przestanie krążyć i damy czas , olej odseparuje się od czynnika i osiada na elementach układu w tym w gnieździe elektrozaworu sterującego. Skutek – układ nie ruszy, elektrozawór sprężarki klimatyzacji samochodowej steruje wychyleniem krzywki wału korbowego a zarazem pojemnością skokową która jest zmienna a w normalnej pozycji wyłączonej, pojemność skokowa to 0.

Rozwiązania;

Jeśli nie znasz historii auta, podłączając automat serwisowy obserwuj ile oleju zostanie odessane z układu klimatyzacji samochodowej, najczęściej to ilości do 10 ml. jeśli jest go więcej może wskazywać i sugerować nadmiar oleju w układzie klimatyzacji samochodowej. Co więcej, nie tylko ilość ale i konsystencja, jeśli olej się pieni w zbiorniczku, to mimo małej ilości odessanej jest to wskazanie nadmiaru oleju w układzie. Szczególnie jeśli z układem są problemy. Ważne ! Podejdź do układu niestandardowo jeśli masz w nim którąś z opisanych sprężarek. Jeśli ustawienia standardowe automatu serwisowego podają np. 20 ml. oleju, to jeśli tak podamy olej do klimatyzacji samochodowej a klient był już raz na serwisie i tak samo podano olej to układ może nie ruszyć, lub klient wróci na drugi dzień a często po kilku godzinach.  Jeśli autem tym będzie Yaris w którego układzie całkowita ilość oleju to 80 ml, a jesteś kolejnym serwisem który odwiedzi kierowca to zanim uruchomisz automat, zastanów się czy uruchomić go ustawieniach standardowych i zaobserwuj co dzieje się w zbiorniku oleju odsysanego.

Co zrobić z zalanym układem? to zależy od ilości wpompowanego do układu oleju. Jeśli nie jest go bardzo dużo, można odessać czynnik i podać go ponownie nie dodając oleju, ponownie przeprowadzić takie napełnienie i spróbować uruchomić układ. Często to pomaga, a układ rusza samodzielnie nawet po pozostawieniu wyłączonego na 1-2 godziny. Dlaczego tak się dzieje? Podając czynnik wymuszamy jego obieg w układzie i mieszanie się z olejem, podając ponownie sam czynnik zmniejszamy jego ilość i pozwalamy na pracę elektrozaworu sterującego.

Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie (noc) układ ponownie nie ruszy, warto powtórzyć opróżnienie układu, jest mniej kłopotliwe od demontażu i płukania układu klimatyzacji w samochodzie.

Co zrobić z totalnie zaolejonym układem?  Wypiąć ze sprężarki elektrozawór sterujący, jeśli w gnieździe elektrozaworu jest olej i co gorsza jest go spora ilość pozostaje płukanie układu. niestety wiąże się to z  demontażem sprężarki, osuszacza oraz zaworu rozprężnego (dyszy dławiącej w przypadku Audi). Czynność czasochłonna, pracochłonna ale jedyna skutecznie usuwająca olej z utopionego w nim układu klimatyzacji.

Co w przypadku zbyt małej ilości oleju w tych układach ?

Skutki niedoboru oleju są dość kosztowne i kłopotliwe, z reguły sprężarka zatarta , to konieczność płukania całego układu i równie często konieczność wymiany skraplacza. Skąd takie niedobory ? Niestety z powodu sztampowego podejścia do obsługi klimatyzacji. Wielu serwisantów początkujących w dziedzinie klimatyzacji samochodowej nie kojarzy ubytków, wycieków czynnika chłodzącego z układu z ubytkami oleju! Najczęściej na pytanie co  wskazuje miejsce nieszczelności odpowiadają że barwnik UV a nie olej wymieszany z barwnikiem UV.

Należy pamiętać że nowe rozwiązania w postaci sprężarek klimatyzacji samochodowej o zmiennej pojemności skokowej oraz niewielkich ilościach oleju w tych układach możliwe jest dzięki zastosowaniu specyficznych części. Choćby takich jak tłoki bez pierścieni pokrywane molibdenem, gdzie olej nie tylko spełnia rolę smarującą ale i uszczelniającą, a zerwanie filmu olejowego skutkuje „zatarciem” sprężarki.

Co w przypadku uszkodzenia sprężarki w opisywanych układach ? o tym w kolejnej publikacji

kw. 27

13. Sprężarki klimatyzacji – Szczególne warunki pracy

Klimatyzacja i sprężarki do ciągników siodłowych, truck, tir, ciężaroweKlimatyzacja w ciągnikach siodłowych, samochodach ciężarowych, koparkach, maszynach budowlanych, wiertnicach, kombajnach leśnych, kombajnach rolniczych, traktorach …

W tych pojazdach też jest klimatyzacja, jak ją eksploatować, na co zwrócić uwagę?

Najczęściej spotykany problem z klimatyzacją samochodową w tych maszynach to uszkodzenia sprężarek klimatyzacji. Typowe usterki to zniszczenie napędu /sprzęgła sprężarki – najczęściej całkowite – lub jej zatarcie.

Naprawa sprężarki klimatyzacji, wozidła, koparki, wiertniceW wszystkich ww. pojazdach uszkodzenie zespołu napędowego sprężarki klimatyzacji spowodowane jest czasem pracy lub przebiegiem pojazdu. Stosowane w tych układach klimatyzacji sprężarki to typowe rozwiązania przeniesione z układów klimatyzacji aut osobowych. Sprężarki klimatyzacji pracują w nich latami a przebiegi bezawaryjne sięgają 200tyś km , dlaczego więc często nie wytrzymują roku np. w ciągnikach siodłowych ? odpowiedz jest prosta – przebiegi w autach ciężarowych czy ciągnikach siodłowych sięgają 100tyś rocznie- w aucie osobowym taki przebieg to najczęściej 4-5 lat. Obciążenie sprzęgła sprężarki i łożyska koła pasowego jest znacznie zwiększone i to jest główna przyczyna problemów. Dotyczy to również maszyn rolniczych czy budowlanych gdzie nie tyle przebieg jest ważny co godziny pracy układu klimatyzacji czy samej maszyny, skutek jest taki sam.

Rozwiązanie:

Sprężarki klimatyzacji, do maszyn rolniczych, kombajny, ciągniki, traktoryDość proste, skuteczne i nie zbyt kosztowne – wystarczy dwa razy w roku sprawdzić stan łożyska koła pasowego i tarczę sprzęgłową. Nie jest to problemem dla mechanika, a koszt naprawy to cena łożyska (średnio35 złotych) , splanowanie powierzchni ciernych koła pasowego i tarczy sprzęgłowej. Na pewno tańsze od konieczności wymiany sprężarki której cena jest znacząco wyższa w porównaniu z wymianą łożyska, nie wspominając już o awaryjnym przestoju związanym z uszkodzeniem sprężarki.

Zatarta, zniszczona sprężarka to skutek zanieczyszczeń skraplacza (chłodnicy klimatyzacji). Nie biorę tu pod uwagę przyczyny jaką jest nagłe rozszczelnienie układu spowodowane pęknięciami jego elementów. Sprężarki klimatyzacji do traktoru, ciągnika, kombajnu, koparkiSytuacja ta jest najczęściej spotykana w maszynach rolniczych i budowlanych narażonych na stałą pracę w szczególnie zapylonym środowisku. Zanieczyszczony skraplacz to bezpośredni brak chłodzenia czynnika a co za tym idzie poważny wzrost ciśnienia w układzie. Jak uniknąć uszkodzeń sprężarki w takich przypadkach ? nie może być nic prostszego, wystarczy zadbać o czystość skraplacza, wystarczy systematyczne usuwanie kurzu i pyłu z radiatora – nie ma nic tańszego i prostszego.

Sprężarki klimatyzacji do ciężarówek, kombajnów, traktorów, maszyn budowlanych…
Szukasz sprężarki klimatyzacji, nie znalazłeś, masz problem z identyfikacją – skontaktuj się z nami!

mar 21

32. Naprawa klimatyzacji samochodowej – Toyota Corolla Verso

Nie szukaj zaworu rozprężnego czy dyszy dławiącej ? !

Auto klimatyzacja układ klimatyzacji z dyszą dławiącą

Producenci stosują coraz częściej nietypowe rozwiązania w klimatyzacji samochodowej, mające na celu zmniejszenie obciążenia silnika a co za tym idzie, zużycie paliwa. Takim rozwiązaniem jest układ klimatyzacji w Corolli z 2005 roku z silnikiem 2,2 D-4D. Użyto w tym układzie sprężarki klimatyzacji Denso o zmiennej pojemności skokowej i zastosowano nowe rozwiązanie w postaci podgrzewacza gazu, zastosowano elektrozawór z dodatkową dyszą i zbiornikiem gorącego gazu umożliwiające szybką i skuteczną regulację temperatury w zakresie 8-30 °C. Takie rozwiązanie ma ograniczyć obciążenie dodatkowe silnika jakim jest pracujący układ klimatyzacji i zmniejszyć zużycie paliwa o 3%. Problemem jednak jest dostępność tego zaworu/wymiennika w przypadku konieczności naprawy układu, szczególnie jeśli sprężarka uległa zatarciu a układ uległ zabrudzeniu. O ile zawór rozprężny czy dyszę dławiącą można na rynku bez problemu kupić to nowe rozwiązanie staje się kłopotem. Ciekawe że spotkać można ten układ z dyszą dławiącą i bez.

Innym elementem na który należny zwrócić szczególną uwagę to uszkodzenia sprężarki związane z nieprawidłową pracą układu sterowania. W tym przypadku sprężarka Denso  sterowana elektrozaworem. Jeśli w wymontowanej sprężarce stwierdzimy brak oleju w komorze wału korbowego, to jest to wskazanie możliwych powtarzających się uszkodzeń. Nie pomoże idealna obsługa układu z wymianą sprężarki, skraplacza i płukaniem układu włącznie !

Z tym samym problemem spotkać można się w toyocie Avensis i Yaris.

Powrót na górę

sty 15

Nowe, regenerowane, używane? – Decyduje rozsądek.

Są granice oszczędności i wymagania techniczne, których nie można przekraczać. Na wiele pytań związanych z używaniem części z odzysku można odpowiedzieć twierdząco ale… Gwarancją poprawnego działania układu klimatyzacji jest zastosowanie jedynie części sprawnych. Cewka elektromagnesu jeśli jest sprawna to oczywiście można jej użyć, ale już kompletowanie sprzęgła z dwóch różnych sprężarek to błąd, można to zrobić jeśli zna się zasady regeneracji sprzęgieł nie narażając się na uszkodzenie sprężarki. Nikt nie waha się przed użyciem sprężarki regenerowanej czy nowej od sprawdzonego producenta. Osuszacze czy skraplacze nie oryginalne nie stanowią problemu a przy wyborze decyduje cena. Jednak najczęściej problem stanowi informacja. Wymiana uszczelnień sprężarki czy układu klimatyzacji zabezpiecza przed koniecznością ponownego demontażu, nikt rozsądny nie zamontuje starego uszczelniacza wału sprężarki i jeśli nie musi, nie włoży starego oringa. Dlatego też oferta części do sprężarek czy układów klimatyzacji obejmuje nie tylko sprężarki , osuszacze czy dysze dławiące ale i uszczelnienia, dławice oringi uszczelki metalowo gumowe, zawory sterujące czy czujniki jak i elementy i kompletne sprzęgła sprężarek.

Oferta części do klimatyzacji i sprężarek

części do sprężarek klimatyzacji, części do klimatyzacji samochodowej

gru 20

Problemy z montażem sprężarek nowego typu Toyota, Audi, WV, Skoda

regeneracja kompresorów klimatyzacji, regeneracja sprężarek klimatyzacji                        Co raz większa grupa sprężarek klimatyzacji samochodowej to sprężarki o zmiennej pojemności skokowej bez sprzęgła elektromagnetycznego, sterowane elektrozaworem. Wiążą się z tym znaczne zmiany w sposobie montażu, obsługi i uruchomienia układu wyposażonego w taką sprężarkę. Przykładowo – grupa WV poleca montaż tych sprężarek na suchy układ. Zacząć należy od zmian w sposobie zalania sprężarki olejem i ilością oleju w układzie. Montując sprężarkę starszej konstrukcji należało zalać ją olejem (o ile nie była zalana) i podać olej do układu klimatyzacji. Sprężarki sterowane elektrozaworem nie tolerują nadmiernej ilości oleju w układzie i wielokrotnie po zamontowaniu sprężarki i napełnieniu układu czynnikiem pierwsze uruchomienie następuje bez problemu, jednak po wyłączeniu klimatyzacji ponowne jej uruchomienie jest niemożliwe. Przyczyną tego jest olej. Inny problem to sposób dozowania oleju do sprężarki. Niewłaściwe postępowanie (szczególnie często spotykane przy sprężarce 5SE12 – Toyota) skutkuje zatarciem sprężarki. Model ten nie posiada korka wlewu oleju a dozowanie oleju wymaga wielokrotnego podawania małych ilości portem ssania połączonego z obrotami koła pasowego. Po zalaniu olejem sprężarkę dobrze jest postawić na kole pasowym na 20-30 minut. Jeśli zainteresowany jesteś szerszą ilością informacji może skorzystać z oferty szkolenia w zakresie naprawy i obsługi układów klimatyzacji.

Jeśli masz problem z układem klimatyzacji, sprężarką czy jej montażem zawsze możesz zadać pytanie związane z bieżącym problemem korzystając z naszego forum.