Montaż sprężarki klimatyzacji


Czy można samemu wymienić zatartą sprężarkę Klimatyzacji?

Teoretycznie nie ma problemu z wykonaniem tej czynności, jak samemu wymienić kompresor klimatyzacji, sprężarki regenerowane i nowejednak jeśli sprężarka była zatarta to koniecznie należy wykonać płukanie układu, a to stawia pytanie o sens montażu sprężarki w układzie który należy wypłukać. Jeśli chodzi o mechaniczną stronę zagadnienia to raczej nie jest to problem. Pozostają jednak czynności niezbędne, które należy wykonać w czasie montażu kompresora. Prozaiczne zalanie olejem też może być problemem jeśli nie posiada się informacji jaki olej i gdzie wlać. Czy nie lepiej więc zostawić te czynności specjalistom, nie narażając się na dodatkowe wydatki, nie wspominając o konieczności posiadania odpowiednich maszyn i narzędzi? Dla wytrwałych, przedstawiam poniżej kilka wymogów które należy spełnić montując sprężarkę , to również ABC serwisanta;
Kompresory to bardzo wrażliwe urządzenia. Niewłaściwa instalacja znacząco skraca ich czas bezawaryjnej pracy i powoduje, że często ulegają awariom. Jeżeli kompresor zostanie zamontowany niezgodnie z opisanymi tu zasadami utracisz nie tylko gwarancję ale i pieniądze. Nie ryzykuj! Zrób to raz a porządnie!
  1. Zalej kompresor olejem !
  2. Przełóż wszelkie wsporniki, uchwyty wyłączniki ze sprężarki zdemontowanej z samochodu do nowo zakupionego kompresora.
  3. Odłącz kompresor, zawór rozprężny, akumulator/osuszacz, przewody metalowe i elastyczne.
  4. Akumulator/osuszacz, dysza dławiąca – zawór rozprężny muszą zostać wymienione podczas instalacji nowego kompresora.
    • W większości nowych modeli samochodów nie ma możliwości właściwego i dokładnego wyczyszczenia skraplacza dlatego zalecana jest jego wymiana.
    • Skraplacze równoległego przepływu po zatkaniu jednej lub więcej równoległych
    • rurek łączących nie dają się udrożnić poprzez płukanie.
  5. Należy dokładnie wypłukać cały system klimatyzacji.
    • Płukanie układu powietrzem lub azotem jest niedopuszczalne. Do płukania układu można użyć czynnika chłodzącego, jednakże można go stosować jedynie wtedy, gdy kompresor nie uległ zatarciu a stacja do napełniania klimatyzacji ma czysty i odpowiedni filtr.
    • W sytuacji w której sprężarka została zatarta, do płukania systemu konieczne jest użycie specjalnego płynu czyszczącego a samo płukanie należy wykonać przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej maszyny.
    • W obydwu przypadkach, płukanie należy przeprowadzić przy zamkniętym obiegu
    • Gdy wszystko jest już zainstalowane przed pierwszym uruchomieniem systemu należy przy użyciu specjalnego klucza przekręcić sprzęgło kompresora 10-15 razy. Ta czynność doprowadzi olej do wszystkich ruchomych części sprężarki. Jeżeli pominie się tę czynność to może dojść do trwałego uszkodzenia kompresora. Nie należy pokręcać za nakrętkę lub śrubę na zabieraku sprzęgła ponieważ przez to może zmienić się szczelina między kołem napędowym a zabierakiem sprzęgła, co może skutkować uszkodzeniem sprzęgła lub kompresora.
  6. Opróżniaj system za pomocą pompy próżniowej do 100 kPa przez minimum 45 minut. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest powyżej 27 °C lub samochód ma system dwustrefowy zalecamy opróżnianie przez minimum godzinę.
  7. Napełnij ponownie system. Używaj wyłącznie czynników R-12 lub R134A oraz olejów przeznaczonych odpowiednio do tych czynników.

Powrót na górę

Comments are closed.